Co je vlastně Kolagen?

Publikováno 26.01.2022

Ve zkratce:
Kolagen je nejvíce zastoupenou bílkovinou v našem těle a tvoří téměř třetinu všech bílkovin v těle. Je pro nás životně důležitý a nalezneme ho v téměř celém našem těle. Bohužel se tvorba kolagenu začíná snižovat kolem 25.-30. roku života.

Podvod nebo superpotravina?

Kolagen (sám o sobě) není podvod. 

Ano, ano a ano – prodáváme kolagenové výrobky, takže to “musíme” říci. Ale brzy se níže dočtete proč si zatím stojíme. 

  

Kolagen, podle základní definice, je ve skutečnosti protein, který se již nachází ve vašem těle. 

  

Nejprve si to tedy projdeme po vědecké stránce.  

Než tedy začneme doplňovat Vaší ubývající produkci kolagenu (pokud je vám více než 25 let se bohužel se snižuje). Nejprve zjistíme co je kolagen, jeho důležité funkce a jak ho Vaše tělo vyrábí! 

 

 

Co je kolagen? 

Kolagen je protein. Ve skutečnosti je to nejhojnější typ proteinu nalezený u všech savců, včetně lidí. 

 

Nachází se v mnoha částech našeho těla, včetně vlasů, nehtů, kůže, kostí, svalů, šlach, našich krevních cév, mnoha životně důležitých orgánů včetně srdce, plic a našeho trávicího systému, zejména tenkého střeva. 

  

Tělo produkuje kolagen prostřednictvím fibroblastů (ne prostřednictvím orgánu), což jsou buňky, které žijí ve všech našich pojivových tkáních. Jejich úkolem je vyrábět kolagen pro naši kůži, kosti, vazy a šlachy. 

 

 

Důležité funkce kolagenu
Jednou z hlavních funkcí kolagenu je jednoduše vytvořit naši kostru – kosti jsou vyrobeny z kolagenu, vápníku a fosforu. Kolagen také drží naši kůži na místě a umožňuje připojení svalů ke kostem a dalším svalům (šlachy a vazy jsou vyrobeny z kolagenu). 

  

Kdybyste měli hádat, z čeho si myslíte, že jsou vyrobeny vaše zuby a oční bulvy? Ano, kolagen. Chcete šílenou statistiku?
Kolagen tvoří téměř 1/3 složení bílkovin vašeho těla. 

Mnozí tomu rádi říkají „lepidlo“, které to vlastně všechno drží pohromadě. A pro lingvisty či znalce historie vlastně kolagen pochází z řeckého slova „kólla“, což doslova znamená lepidlo. 

 

Typy kolagenů v těle 

Ve vašem těle se nachází nejméně 16 typů kolagenu. Některé vědecké časopisy říkají, že jich může být 28. Možná je jich 300, kdoví? 🙂 

  

Bez ohledu na to, kolik typů existuje (jak můžete vidět, vědci stále dokazují proč je kolagen tak populární), vězte, že kolagen je všude v našem těle a je nesmírně důležitý. 

  

Kdybyste v těle neměli žádný kolagen, byla by z vás louže, fuj. 

 

Vlastní výroba kolagenu
Dokonce i jako jednodenní novorozeně vaše tělo již vyrábělo kolagen. Bohužel se to jednoho dne začne snižovat.

Naše těla jsou opravdu, opravdu dobrá ve výrobě samotného kolagenu, a to až do věku 25-30 let. 

Pokles kolagenu se projevuje na našem těle jako vrásky, bolesti kloubů, kožní problémy, trávicí problémy (které obviňujeme z mnoha různých věcí, ale nikdy nehledáme spojení s kolagenem), vypadávání vlasů, srdeční problémy a mnoho dalších. 

  

Kolagen je tedy pro naše tělo velmi důležitý, ale jeho produkce v těle klesá, jak stárneme. 

  

Co uděláme?

Jak můžeme doplnit ubývající kolagen?  

  1. Jezte více potravin bohatých na kolagen
  2. Pokud nemáte dost času, peněz nebo schopnosti neustále jíst vývar z kostí, maso z orgánů, maso s kostmi, vývar z kostí nebo vejce – suplementujte. To je důvod proč existujeme a můžeme Vám přijít na pomoc.

I když je vám méně než 25–30 let, suplementace kolagenem může být stále extrémně prospěšná pro vaše zdraví (ale to si probereme příště 😊, věřím že dnes jsme Vám předali spoustu důležitých informací).