Jaké potraviny obsahují kolagen? Máte pouze 4 možnosti.

Publikováno 26.01.2022

„Nejbohatšími zdroji kolagenu jsou kůže, kosti, kloubní materiál a některé orgány. Mohou pocházet z jakékoli ryby, drůbeže nebo suchozemského zvířete.“

Rychlé shrnutí
Abyste se vyrovnali s 1-2% ztrátou kolagenu každý rok, musíte jíst potraviny s vysokým obsahem kolagenu. Existují pouze čtyři skupiny potravin, které obsahují kolagen: vývar z kostí, maso z určitých orgánů, maso na kosti (včetně chrupavky, kůže, kostí, kloubního materiálu) a vejce. Tyto potraviny OBSAHUJÍ skutečný kolagen, nezaměňujte s potravinami, jako je zelenina a ovoce, které pomáhají ZVÝŠIT produkci nebo syntézu kolagenu ve vašem těle. Kolagenové doplňky jsou také skvělá volba, ale vždy je lepší začít s jídlem bohatým na kolagen a poté ho doplnit.

Jídlo je lék
Máme tendenci na to zapomínat v naší „pilulkové“ společnosti, ve které dnes žijeme. Ale Hippokrates, slavný řecký lékař často nazývaný ‚otec medicíny‘, na to přišel už před 2400 lety.

„Nechť je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem.“

Ano, existuje určitá kontroverze ohledně toho, zda to Hippokrates skutečně řekl nebo ne, a mnozí interpretovali jeho spisy tak, že říkají něco jiného, ale myslím, že si rozumíme :-).

V dnešním světě se na jídlo díváme dvěma způsoby:

  1. palivo (abychom byli schopní fungovat, než se budeme muset za pár hodin zase najíst)
  2. odpustek

Jídlo jsme zredukovali na kouli kalorií, které konzumujeme výhradně pro naše potěšení, protože nám prostě chutná nebo aby nám dodalo palivo k práci přes den (protože máme pocit, že vynecháním jídla zemřeme), to samozřejmě není pravda, jelikož bez jídla vydržíme opravdu dlouho, ale to necháme na jiné povídání.

Ale pokud si myslíte, že nezáleží na tom co jíme, tak si dovolte každý den jíst Doritos, Oreo a hranolky, pít kolu a završit to jablečným koláčem a sledujte, co se stane s vaším zdravím (to byl samozřejmě vtip, hlavně to nedělejte 🙂 ).

Takže teď, když se všichni shodneme na tom, že jídlo je obrovským přispěvatelem k našemu celkovému zdraví a nejen palivo, podíváme se do detailu, než se pustíme do 4 zdrojů kolagenu.

 

Ujasnění: Obsahuje kolagen vs. Zvyšuje produkci kolagenu

Spousta zdrojů (v tomto případě nebudeme ukazovat konkrétní případ, ale stačí použít google 🙂 ) říká, že červená paprika (ale i spousta jiných druhů zeleniny/ovoce) jsou „potraviny bohaté na kolagen“. Ve skutečnosti to ale je tak, že červená paprika pomáhá s tvorbou a/nebo trávením kolagenu, protože obsahuje spoustu vitamínu C. — a tento konkrétní vitamín potřebujete k syntéze kolagenu.

Ačkoli tyto zdroje mohou myslet dobře, neříkají to dobře nebo jasně. Proto jsme tu My, abychom Vám to objasnili skutečnou vědou a výživou potravinami, které obsahují kolagenový protein.

 

Čtyři potraviny, které obsahují kolagen

V kostce, je kolem toho spousta zmatků.

Zdá se, že všichni říkají to samé o tom, kde a jak získat kolagen z potravy. Vše od vývaru z kostí (snadná volba) až po… bobule? Hm.

Jaké potraviny tedy kolagen obsahují? Nedělejme to těžší, než by mělo být.

Čtyři ZDROJE KOLAGENU:

  1. Vývar z kostí
  2. Některá orgánová masa, jako jsou dršťky
  3. Maso na kosti včetně chrupavky, kůže, kostí, kloubního materiálu
  4. Vejce, přesněji membrána vaječných skořápek
    A je to.

Ne, kolagen nemůžete získat ze zelené listové zeleniny (více o tom brzy).

1. Vývar z kostí

Kosti jsou ve skutečnosti směsí kolagenu s vápníkem a fosforem, které tvoří tvrdé střední oblasti.

Představte si kolagen jako pavučinu a vápník/fosfor jako výplň otvorů v síti – nyní máte neprostupnou síť. To jsou vaše kosti.

Co by tedy mohlo být lepšího než dusit kosti pasených zvířat celé hodiny (nebo dny), aby se vysály všechny úžasné živiny? Ano, z kostí získáváte spoustu kolagenu, vápníku a fosforu, ale také hořčík, glukosamin, chondroitin, aminokyseliny, glykosaminoglykany a proteoglykany.

Dobrá otázka, co jsou glykosaminoglykany a proteoglykany?

„Jsou to dost možná nejlepší lubrikanty na světě, což je u kloubů velmi důležité – protože u kloubů jde především o pohyb. Tyto sloučeniny mohou klouzat po sobě, tlumeny mraky magnetických nábojů, a mají velmi silnou schopnost zadržovat vodu. Tato vlastnost pochází z jejich jedinečné molekulární struktury: aminokyseliny v komplexu s molekulami cukru.“

Nikdy bych neměl říkat to, co se chystám říct, zvláště když se živíme prodejem kolagenu, ale v NOVAPharma to jde.

Vždy bych doporučil, aby někdo snědl celou potravinu místo suplementu.

To znamená, že bych byl mnohem raději, kdybyste (potenciální zákazník NOVA collagenu) pili 250-500ml kostního vývaru každý den, než abyste brali náš doplněk. Vývar z kostí je však drahý na nákup a také časově náročný na výrobu.

Co si budeme, vždy je jednodušší vzít si doma sáček NOVA collagenu a při krátké pauze si ho rozmíchat v shakeru a vypít, a ta chuť 🙂

 

2. Maso z orgánů

Kdo by nemiloval srdce, ledviny, oční bulvy a dršťky?

(Pro vás nováčky v oblasti orgánového masa jsou dršťky prvním nebo druhým žaludkem krávy nebo jiného přežvýkavce, který se používá jako potrava. A hlavně je NAPLNĚNÝ kolagenem!)

Tyto potraviny upadly v České republice za posledních pár let do nemilosti, ale věděli jste, že byly základem stravy našich předků po statisíce let evoluce? Myslíte si, že když jsme byli lovci a sběrači, pronášeli jsme tato slova: „Hej Franto, chci jen svalovinu – zbytek vyhoď“

Ne, snědli jsme všechno.

Orgánové maso obsahuje nejvyšší množství tuku, což je pro vás dobré (to je jiné téma na později) a pamatujete si, z čeho jsou orgány vyrobeny? Ano, kolagen. Orgánové maso má obvykle 1,5-3x více kolagenu než svalovina.

Abych citoval Sarah Ballantyne (@thepaleomom):

„Srdce také obsahuje dvakrát více kolagenu a elastinu než běžné maso (což znamená, že je bohaté na aminokyseliny glycin a prolin), které jsou nezbytné pro zdraví pojivové tkáně, zdraví kloubů a zdravé trávení.“
Sarah Ballantyne, PhD

Ale neptejte se mě, jak uvařit kravské srdce, prostě si to vygooglujte :-). Pokud hledáte návod jak jíst maso z orgánů, ale nechutná Vám (i já jsem vinen), pak se podívejte do oceánů. Jezte mušle, kraby, krevety, ústřice a škeble. Je to jako jíst celou živou věc, takže jíte maso z orgánů.

A pro ty z vás, kteří nezvládnou ani měkkýše, tak jsme tu opět my 🙂

 

3. Maso na kosti včetně chrupavky, kůže, kostí, kloubního materiálu

Je v mase kolagen?

Jen trochu. A dost záleží, hned vysvětlím.

Tato třetí možnost, jak získat kolagen potravou, zahrnuje všechny ryby, kuřecí stehýnka, žebra s kostí, jehněčí kolínka, vepřová žebra a dinosaury. 🦖

Takže když vaříte rybu s kůží, kostmi a vším nedotčeným, co si myslíte, že to udělá na vaší vidličku, když si kousnete? Dobrý odhad, kolagen. To je stejné pro kuře, hovězí maso – opravdu jakékoli zvíře. Koho napadla myšlenka, že potřebujeme odřezávat kosti z rib eyes a jíst vykostěná/bez kůže kuřecí prsa, měl by jít do vězení. Dobře, možná ne vězení, ale jako proč bys proboha odřízl a zahodil nejvýživnější část zvířete?

Po tom, co bylo řečeno, pojďme na chvíli mluvit o hovězím mase. Když říkáme, že „maso je jen trochu kolagenu“, kolik je přesně tak málo? No, zeptejme se jednoho z největších masožravců, které známe.

Shawn Baker, MD, autor knihy The Carnivore Diet, v jednom z rozhovorů uvedl, že kolagen tvoří pouze asi 3 % steaku. Takže ano, maso na kosti kolagen obsahuje, ale existuje spousta dalších potravinových zdrojů, které by mohly být lepší volbou, pokud hledáte potraviny bohaté na kolagen!

CHRUPKA, KŮŽE, KOST, KLOUBNÍ MATERIÁL, JÍCEN, PLÍCE, CELÁ DÉLKA STŘEVA…
Takže ano, lhal bych, kdybych řekl, že jsem to jedl každý den.

Ve skutečnosti však můžete získat spoustu úžasných živin, když budete jíst například kůži kuřete nebo ryby. A mnoho lidí jí kloubní materiál, chrupavku a pojivovou tkáň, aniž by o tom věděli, když jí maso na kostech.

POČÍTAJÍ SE, UM, KUŘECÍ KŘÍDLA? (Ptám se pro kamaráda)
Kdo by nemiloval kuřecí křídla, koneckonců jsem viděl i pár soutěží v jejich pojídání. Nekoulejte na mě oči. Vím, že jste se pokusili sníst 50 nebo 100 křídel na jedno posezení, nelžete . Jednou jsem snědl kyblík v KFC pro čtyři :-D.

Bohužel většina kuřecích křidélek podávaných v restauracích se vaří v rostlinném/semenném oleji. Pokud je smažíte na sádle nebo loji, klaníme se vám.

Každopádně zpět k jídlu.

Když si dáte velkou spoustu křídel, hádejte co, si pochutnáte na lahodném kuřecím mase plněném kolagenem? Budete jíst mnoho kloubů na křídle, takže získáte chrupavku, kloubní materiál (šlachy/vazy) a kůži. Takže ano, kuřecí křidélka (ne smažená v toxickém rostlinném oleji) jsou považována za maso s kostí a obsahují kolagen!

 

4. Vejce

Kromě sardinek mohou být vejce nejzdravější a nejúplnější potravinou na planetě.

Pamatujete si můj komentář o měkkýších a o tom, že jíte celé zvíře, takže se to technicky počítá jako jíst maso z orgánů? Vejce se za 21 dní promění v živého ptáka. Z této malé hnědobílé kuličky naplněné bílou hmotou a žloutkem se za 21 dní vyvine srdce, zobák, chodidla, oční bulvy. To je neuvěřitelné! Není divu, že hadi jedí celá vejce – mluvíme o ultimátní nutriční síle jídla.

OBSAHUJÍ VEJCE KOLAGEN?
Vejce kolagen obsahují, ale pravděpodobně ne tak, jak si zpočátku myslíte.

Vejce obsahují kolagen v membráně skořápky, což je vrstva mezi bílkem a skořápkou. A abychom byli přesní, jsou tu dvě membrány.

„Tyto dvě průhledné proteinové membrány, které leží mezi vaječnou skořápkou a vaječným bílkem, poskytují účinnou obranu proti bakteriální invazi. Pokud tyto vrstvy zatáhnete, zjistíte, že jsou překvapivě silné.“

A CO ŽLUTEK?
Existuje jen velmi málo studií (jako je tato), které ukazují, že kolagen existuje ve žloutku slepičího vejce. A to není dobrá věc pro našeho malého žlutého přítele. Promiň kamaráde. Naší radou by bylo nepovažovat žloutek za zdroj potravy bohatý na kolagen, prostě není dostatek důkazů, které by dokázaly opak. Ale přesto to snězte – žloutek obsahuje spoustu dobrých věcí, jako je velké množství železa, kyseliny listové a vitamínů!

A CO VAJEČNÝ BÍLEK?
Pokud si koupíte vaječné bílky nebo si objednáte snídaňovou omeletu s bílkem, máme další „špatné“ zprávy. Chci říct, že je to špatné pro kolagen – ale ne pro vaše zdraví. Vaječné bílky bohužel (stejně jako žloutek) neobsahují kolagen. Z membrány mohou zůstat malé zbytky, ale stejně jako jeho kamarád žloutek – není to část vajíčka bohatá na kolagen.

 

Pokud jste jako většina, odhodili jste membránu (což je ta průhledná podšívka) jednoduchým rozbitím vejce a použitím žloutku a/nebo bílků ve vašich ranních vejcích, atd.  Je to docela běžné, ale zároveň tím sabotujete úžasnou příležitost kolagenu. Když vyhodíte do koše ty, které vypadají jako prázdné skořápky, většina toho úžasného kolagenu se také vyhodí :-(.

Pokud vás všechny tyhle řeči o membráně vyzývají k akci, nenechte si ujít toto 100 sekundové video o tom, jak sklízet membránu z vaječných skořápek!

 

Potraviny, které NEOBSAHUJÍ kolagen

Stejně jako je důležité mít přesný seznam potravin, které obsahují kolagen, totéž platí pro potraviny, které NEobsahují kolagen. Začněme zeleninou.

Má zelenina kolagen?

Zelenina neobsahuje kolagen, protože kolagen má jedinečný profil aminokyselin, který se nachází pouze ve zvířecí tkáni a kostech. To také znamená, že zrna neobsahují kolagen. To může být v rozporu s některými zdroji, které jste možná četli. Ale pamatujte, nemluvíme o potravinách, které zvyšují produkci kolagenu – jednoduše o potravinách, které skutečný kolagen obsahují. Velký rozdíl.

Nicméně žijeme v super high-tech světě a se vším manipulujeme, takže stojí za zmínku, že vědci mají schopnost „přeuspořádat“ aminokyselinový profil například konopného, hrachového a sójového proteinu tak, aby byl stejné sekvence jako zvířecí kolagen.

Geneticky modifikovaný sojový kolagen někdo?

Ale zpět k ovoci, zelenině a ne živočišné stravě. Mohou obsahovat vitamíny a minerály, které jsou spojeny s procesem výroby kolagenu v našem těle, ale to je vše. Rostliny nemají kolagen a nic takového jako veganský kolagen neexistuje.

Závěrečná myšlenka: Nejprve jezte celé nezpracované potraviny, až poté je doplňte
Pamatujete si, co jsem řekl o vývaru z kostí? Pokud jsem Vás ztratil dříve, když jsem navrhl jíst ledviny a oční bulvy, pak znovu opakuji:

„Mnohem raději bych byl, kdyby někdo každý den pil vývar z kostí, než aby bral náš doplněk.“

Celé nezpracované potraviny budou vždy dominovat a jsou lepší než vyrobené doplňky. Pokud tedy stále váháte, tak odpověď je prostá.

Jezte: vývar z kostí, určité maso z orgánů, maso na kosti (včetně chrupavek, kůže, kostí, kloubního materiálu) a vejce.

Začněte jídlem.

ALE, pokud nechcete být striktní masožravec, jíst kravská srdce, sázená vejce nebo pít vývar každý den – to je přesně důvod, proč máme úžasné kolagenové doplňky.

Ciťte se dobře, že si to vezmete, vaše tělo si to zaslouží a budete nám děkovat, až budete ve svých ‚seniorských‘ letech stále hrát s vnoučaty a porážet své děti ve sportu.

Nemáš zač, mami a tati.